سقوط پهپاد در اسرائیل و پیامدهای آن

حزب الله

 

هفته گذشته خبری به سرعت رسانه های منطقه ای و فرامنطقه ای را در نوردید و آن اذعان اسرائیل به ساقط کردن یک فروند پرنده بدون سرنشین ناشناس در قلب اسرائیل بود.

آنچه که از تحلیل این رخداد در لحظات اولیه برداشت می شد این حقیقت بود که در صورت صحت اذعان اسرائیل چه کشور یا کشورهایی عامل پرواز این پهپاد بوده اند؟

به راحتی می توان دریافت مهمترین و اشکار ترین دشمن اسرائیل در جهان یعنی حزب الله لبنان و حامی همیشگی آن یعنی ایران می توانند در پشت پرده ارسال این پهپاد قرار داشته باشند.

اما این پهپاد که سرانجام سرنگون شد چه پیامی برای اسرائیل، آمریکا و کشورهای منطقه ای داشت؟

به اعتقاد نگارنده پیام های این پهپاد را می توان در حوزه های مختلف نظامی ، رسانه ای ، سیاسی و امنیتی جستجو کرد:


1- 1- در نگاه اول اسرائیل توان خود در ساقط کردن هر پرنده ناشناس و متخاصم در اسمان خود را به کشورهای منطقه اثبات کرده است. هزینه های میلیاردی اسرائیل در خرید و استقرار سامانه های متعدد پدافندی، تمرینات متعدد برون مرزی نیروی هوایی در مواجه با هر تهدید، اسرائیل را در حالت آمادگی قرار داده و توانسته ماموریت خود را هرچند بحث برانگیز به پایان برساند. این واقعیتی است که نباید آن را از نظر دور نگه داشت. به خصوص آنکه برخی از رسانه های داخلی پیرو صحبت های برخی دیگر نابودی هواپیمای منتسب به ایران را نشانی از ضعف(؟) اسرائیل قلمداد کرده و حاضر به ذکر این نکته نیستند که هواپیما به مقصد دیمونا به هوا برخاسته بود که در 30 کیلومتری آن ساقط شد! نکته جالب اینجاست در ماجرای نفوذ هواپیمای RQ-170 دستیابی ایران به این هواپیما یک موفقیت قلمداد شد. حال ساقط شدن هواپیمای منتسب به خودمان در اسرائیل موفقیتی دیگر!!


2- 2- اما بسیار زود ورق برگشت و اذعان اسرائیل به نابودی این هواپیما هر چند نشان از قدرت نظامی آنها داشت اما این موفقیت در برابر آنچه رسانه ها بر روی آن دست گذاشتند دیگر یک برتری مطلق نبود. رسانه ها سوال ساده ای پرسیدند. هواپیما نه در مرز های اسرائیل بلکه در قلب اسرائیل سرنگون شده است. یعنی این هواپیما احتمالا کیلومترها از منطقه ای در ضاحیه ( محل استقرار حزب الله در جنوب بیروت) به پرواز در آمده و در آسمان مدیترانه پرواز کرده وارد مرزهای غربی اسرائیل شده و پس از عبور از 4 پایگاه هوایی اسرائیل یعنی hatzor – Sde Dov – Tel Nof - Palmachim ( که دو پایگاه هواییPalmachim و پایگاه هوایی Sde Dov در امتداد خط ساحل قرار دارند) به سمت مرکز و دیمونا حرکت کرده است و تا آخرین لحظات مورد کشف رادارهای اسرائیل در چنین وسعت کمی قرار نگرفته اند. در حالی که به دلیل قدرت رادارها و محدوده کشف آنها به نظر می رسد اصولا در همان منطقه جنوب لبنان می بایست این هواپیما کشف و رهگیری می شد. بنابراین نقطه قوت اسرائیل در به دست گرفتن رسانه این بار حالت معکوس گرفته و خود به پرسشی چالش برانگیز برای این رژیم تبدیل شده است.

 

3- 3- پیام دیگری که اسرائیل از نفوذ این پهپاد دریافت کرد به قدری عقب تر باز می گردد. پس از حمله 33 روزه به لبنان که با وعده نابودی حزب الله و یا دست کم خلع سلاح این حزب انجام شد (که هیچکدام محقق نشد) زرادخانه حزب الله چند برابر قوی تر گشت و اکنون مشاهده می کنیم این حزب به هواپیماهای بدون سرنشین نیز دست پیدا می کند و نه تنها ضعیف تر نشده بلکه قوی تر نیز شده است. این پیامی اشکار به اسرائیل بود که حزب الله هرگونه تهدید از سوی اسرائیل را جدی گرفته و برای هرگونه تجاوز احتمالی هر روز خود را آماده تر می کند. بنابراین اسرائیل نیز می بایست تهدیدات حزب الله را جدی تر از قبل بداند. چه این تهدیدات حزب الله به پاسخگویی در مقابل حمله ای مجدد به جنوب لبنان باشد یا پاسخگویی به یک دیوانگی مثل حمله به ایران.

 

4- 4- نفوذ پهپاد حزب الله که نامش را ایوب گذاشتند دلهای اسرائیلیهای چند ملیتی مقیم این سرزمین اشغالی را نیز بیش از پیش هراسان کرده است. آنها با خود می پرسند اگر این پهپاد به راکت و انواع بمب مجهز بود چه محدوده قابل دسترسی فراوانی و چه زمان مناسبی برای شلیک در اختیار داشت؟ بدون آنکه مزاحمی را در کنار خود ببیند! حال اگر نظر سنجی جدیدی در اسرائیل برگزار شود آیا حمایت کنندگان حمله به ایران درصد آرایشان بیشتر می شود یا کمتر؟ پر واضح است در فکر خود می پندارند گروه کوچک چند هزار نفری با نیروی نظامی کوچکتر کجا و ایران بزرگ با قدرت نیروهای نظامیش کجا؟ قطعا اکنون قدری واقع بین تر خواهند شد!

 

5- 5- نفوذ پهپاد پیامی از سوی ایران نیز در بر دارد. شاید مهمترین پیام امنیتی که پهپاد صادر کرد این بود ایران به کمک بازوی خود حزب الله در جغرافیای اسرائیل هر لحظه و هر زمان می تواند حاضر باشد. این یعنی ایران در هر گونه درگیری احتمالی فقط به پاسخ موشکی بسنده نخواهد کرد و از همه گزینه های خود با توجه به مصلحت استفاده خواهد کرد.

 

6- 6- پیام دیگر ایران به اسرائیل با هوشمندی سیاسی نیز مواجه شده است. اگر ایران خود راسا اقدام به هدایت پهپاد می کرد این می توانست به ابزاری رسانه ای علیه کشور تبدیل شده و محکومیت های بین المللی در نفوذ یک پرنده به کشور دیگر را در بر داشته باشد. هم چنان که در ماجرای نفوذ RQ-170 ایران از آمریکا به سازمان ملل شکایت کرد. در صورت وقوع رویدادی مشابه قطعا بهانه ای دیپلماتیک جهت فشار به ایران به دست دشمن می افتاد. بنابراین ایران این ماموریت را به بازوی خود سپرد که از این حیث و در صورت کشف پهپاد عواقبی متوجه خودش نباشد. بنابراین به عهده گرفتن ارسال این پهپاد توسط شخص سید حسن نصرالله را می توان در همین چارچوب ارزیابی کرد.

 

7- 7- بر خلاف آنچه در داخل عده ای از احتمال حمله اسرائیل به ایران با عبارت "جنگ روانی" یاد می کنند، خوشبختانه از ماجرای پهپاد می توان فهمید که نیروهای مسلح کشور تهدیدات اسرائیل را جدی گرفته و در حوزه نظامی به جمع آوری اطلاعات از نقاط حساس اسرائیل جهت هرگونه اقدام متقابل مشغول هستند.

 

8- 8- مقصد پهپاد ایوب دیمونا بود و در نزدیکی دیمونا کشف گردید. بنابراین پیغامی بسیار واضح به اسرائیل مخابره شد و آن این بود بهای هر گونه آسیب به تاسیسات هسته ایران از جمله بوشهر بهایی مشابه خواهد داشت که در راس اهداف ایران پایگاه هسته ای دیمونا خواهد بود.

 

9- 9- پیام مهم دیگری که از پرواز  پهپاد در آسمان اسرائیل نتیجه می شود ورود ایران به فاز پاسخگویی متقابل با استفاده از متحدین خود است. در حقیقت اگر امروز اسرائیل تعدادی از هواپیماهای بدون سرنشین خود را به آذربایجان منتقل نموده و از آن برای پروازهای جاسوسی در نواحی مرزی و یا حتی داخل ایران سود می جوید ایران نیز به نوبه خود از همسایه اسرائیل استفاده نموده و به پاسخگویی متقابل دست زده است.

 

9- 10- مسئله ای که نباید از نظر دورداشت این مورد است که پهپاد هر چند توانست هشیاری سیستمهای پدافندی اسرائیل را محک بزند اما در اتمام ماموریت خود نا موفق بود. کلیه کارشناسان نظامی قطعا به این مسئله واقف هستند و تلاش خود را جهت بهبود قابلیت های رادارگریزی و فرار پهپادهای تولیدی از چشمان رادارهای دشمن به کار خواهند بست نا در ماموریت های خود به پیروزی نسبی اکتفا نکرده و ماموریت خود را به انتها برسانند.


خلاصه کلام آنچه که مسلم است ایران در دفاع از منافع خود جدی بوده و همانطور که در قضیه سوریه کوچکترین لغزشی در حمایت از متحد استراتزیک خود نشان نداده است بلکه در قضیه اخیر نشان داد حالت انفعالی و دفاعی به خود نگرفته و در دفاع از محور مقاومت که خود بانی آن است تا هر جا که نیاز باشد حضوری پر رنگ خواهد داشت. حتی اگر این حضور در آسمان اسرائیل باشد!

نویسنده: محمدباقر لوائی

نظرات 

 
0 #5 Ebrahim Assadpour 1397-01-06 19:57
سلام جالب بود و باعث افتخار ما ایرانیان است که ارتش و سپاه قوی داشته باشیم . کاش در زمینه اقتصاد داخل هم با استفاده از مدیران شایسته و دانشمند می توانستیم اتحاد خود را زیر سایه عدالت و برابری حفظ کرده و همانگونه که به پهبادهای خود می بالیم عدالت و رضایت مردم خود را به جهانیان نشان داده و روزی برسد که جهانیان به ما غبطه بخورند ولی افسوس که امثال ماها که روزی جبهه نرفته ایم متاسفانه هیچ پستی نداریم هر چند که می توانستیم چقدر مفید واقع شویم حداقل اختلاسهای میلیاردی نمی کردیم و اگر اختلاسی هم می کردیم فورا دستگیر و اعدام می شدیم. من الله توفیق
نقل قول
 
 
0 #4 سردار اسد 1396-04-24 22:42
سللام عزیزان هموطن :
خداراشاکربم واز کسانی که در جهت سربلندی واقتدار ایران واسلام تلاش بی وقفه دارند صمیمانه تشکر مینمائیم . از خداوند وقدرت بی پایانش که مافوق همه قدرت هاست قافل نشویم.....انشاألله
نقل قول
 
 
+3 #3 سید 1393-02-16 09:09
باسلام
یدالله فوق ایدیهم
یتوکل علی الله
نصر من الله و فتح غریب
ومکرو و مکرالله و الله خیر الماکرین
نقل قول
 
 
+5 #2 alireza 1392-05-07 22:47
ایول دمتون گرم خیلی جالب بود.
نقل قول
 
 
+3 #1 مصطفی هوشیار 1391-10-19 15:48
از مقاله بهره بردم
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر


آخرین مقالات

آخرین سانحه هوایی مرگبار در جهان

شرح سانحه:
شرح سانحه:
  دوشنبه 07 آبان 1397 در اندونزی سانحه بوئینگ 737 شرکت Lion Air با 188 کشته ...

آخرین وضعیت سفارش هواپیماها

جدول فروش هواپیماها
جدول فروش هواپیماها
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به 1 اسفند 1396   ...

نظرسنجی

تحلیل شما از علت سقوط هواپیمای ATR-72 آسمان چیست؟

هرگونه استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر نام www.Takeoff.ir مجاز می باشد
Copyright © 2006-2018 Takeoff.ir. All Rights Reserved

 

Code Center