انتقام سخت مسکو در ادلب

چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 21:31

در ادامه این گزارش آمده است: ضدهوایی دوش پرتاب که روز شنبه جنگنده روسی را در آسمان ادلب هدف قرار گرفت از طرف کدام کشور در اختیار تروریست‌های هیات تحریر الشام قرار گرفته است، اما این سلاح از هر طرفی تامین شده‌باشد، باعث خشم شدید روسیه و افزایش شدید حملات هوایی روسیه به ادلب شده است. این اولین‌بار است که گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت در سوریه موفق می‌شوند یک جنگنده روس را هدف بگیرند. به گزارش گاردین روس‌ها یکشنبه و دوشنبه هفته جاری دست کم ١٥٠ حمله هوایی در استان ادلب انجام دادند و بزرگ‌ترین عملیات هوایی از یک سال پیش تاکنون را در این منطقه آغاز کرده‌اند.

افزایش تنش‌ها در خاک سوریه از جمله عملیات ترکیه در شمال غربی این کشور و افزایش حملات هوایی روسیه در ادلب، باعث شده است که سازمان ملل متحد با اظهار نگرانی از ادامه درگیری‌ها از همه طرف‌ها درخواست کند برای جلوگیری از بازگشت سطح جنگ به سال گذشته، دست کم یک ماه تمام درگیری‌ها را متوقف کنند.

ادلب که بر اساس توافق ایران، ترکیه و روسیه، در آستانه بخشی از مناطق کاهش تنش در خاک سوریه بود، طی دو ماه گذشته با پیشروی‌های ارتش سوریه در این منطقه دوباره شاهد از سرگیری جنگ شد. ایران، روسیه و دولت دمشق ادعا می‌کنند که استان ادلب به بهشت امنی برای نیروهای تروریستی تبدیل شده است و ترکیه به تعهد خود برای پاکسازی این منطقه از تروریست‌های وابسته به القاعده عمل نکرده است.

هدف قرار گرفتن جنگنده سوخو ٢٥ روسی در آسمان ادلب که هیات تحریر الشام وابسته با القاعده مسوولیت انجام آن را پذیرفته است، باعث شد تا مسکو حملات خود را در این استان به‌شدت افزایش دهد. به گزارش گاردین منابع محلی در استان ادلب از آسیب‌های شدید طی دو روز گذشته به مناطق غیرنظامی در ادلب خبر می‌دهند، با این حال روسیه ادعا می‌کند که اهداف تروریستی را در این منطقه هدف گرفته ‌است.

**اتهام‌زنی مسکو به امریکا و یک همسایه
فرانتس کلینتسویچ، دبیر اول کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه به روزنامه ایزوستیا گفته است که دولت روسیه «تردیدی ندارد. ضدهوایی دوشی استفاده شده در شلیک به جنگنده روسی ساخت امریکا است و توسط یک کشور ثالث به دست تروریست‌ها رسیده است.» به گفته این نماینده مجلس روسیه، غربی‌ها از این اقدامات تحریک‌آمیز در سوریه مقاصد خاصی را دنبال می‌کنند. کلینتسویچ تاکید کرد: «در شرایط پیچیده کنونی، نقش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا کاملا روشن است.

آنها قصد دارند تلاش‌های ما را در زمینه نبرد علیه تروریسم بی‌اعتبار کنند و قطعا چنین تحریک‌هایی استمرار خواهد یافت. » دیمیتری سابلین، سرپرست هیات همکاری‌های پارلمانی روسیه و سوریه در گفت‌وگو با اینترفکس ادعا کرده است که «موشک استفاده شده در ضدهوایی از طریق یکی از کشورهای همسایه سوریه در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته است.»

او در عین حال تهدید کرده است: «کشورهایی که در تامین سلاح‌هایی که برای حمله به روسیه استفاده می‌شوند نقش بازی کنند، در آینده تنبیه خواهند شد.» با وجود ادعای مقامات روسیه در مورد تامین‌کننده ضد‌هوایی استفاده شده در هدف گرفتن جنگنده روسی، المانیتور می‌نویسد این امکان وجود دارد که منبع اصلی تامین این سلاح، در واقع ضدهوایی‌های ساخت شوروی سابق باشد که در انبارهای سلاح ارتش سوریه به دست گروه‌های معارض افتاده‌اند.

**شرایط خطرناک ادلب
انتقام‌جویی روسیه پس از هدف قرارگرفتن جنگنده‌اش طی یک هفته اخیر باعث شده است تا شرایط غیرنظامیان در این استان رو به وخامت بگذارد. به نوشته گاردین احمد الدبیس، یکی از مدیران موسسه‌ای با عنوان سازمان‌های درمانی و امدادی که بیمارستان‌های مناطق تحت کنترل معارضان سوریه را اداره می‌کند، گفته است: «شرایط بسیار بد است، چرا که حملات اخیر در تمام مناطق گسترده‌شده است. شهر ادلب، معرت النعمان، کفرنبل و بسیاری مناطق مسکونی دیگر زیر حملات قرار گرفته‌اند و تعداد مجروحان این حملات به‌شدت افزایش یافته است. افزایش مجروحان فشار زیادی را به بیمارستان‌ها وارد می‌کند، در عین حال همین بیمارستان‌ها و عوامل درمانی هم هدف قرار می‌گیرند. خطرات تا جایی افزایش یافته است که برخی شهروندان نیازمند درمان به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند، چون نگران هستند که بیمارستان مورد هدف قرار بگیرد. همزمان میزان آوارگان در شهر ادلب و معرت‌النعمان و روستاهای کوچک و حتی اردوگاه‌های آوارگان به‌شدت رو به فزونی است.»

**خودکشی خلبان روس
تازه‌ترین اطلاعاتی که از طرف رسانه‌های روسی در مورد سرنوشت خلبان جنگنده سوخو ٢٥ روسیه در آسمان ادلب منتشر شده است. سرگرد ٣٣ ساله روس، رومن فیلیپف بعد از هدف قرار گرفتن جنگنده‌اش، اقدام به اجکت می‌کند و در حالی که با موفقیت زنده از هواپیمای در حال سقوط خارج می‌شود و چتر او نیز باز می‌شود، در حالی که تروریست‌های جبهه تحریرالشام در آسمان تلاش می‌کنند که با شلیک به سمت چتر نجات خلبان باعث سقوط او شوند، اما خلبان سالم به زمین می‌رسد. به نوشته رسانه‌های روسی این خلبان بعد از رسیدن به زمین تحت کنترل تروریست‌ها، از هراس اینکه گرفتار گروه‌های تروریستی شود با استفاده از یک نارنجک خودش را منفجر می‌کند.

دیمیتری پسکف، سخنگوی کرملین گفته است: «این خلبان قهرمانانه جان داد. ما به قهرمانان خود افتخار می‌کنیم. » به نوشته روزنامه کامرسانت روسیه، سرگرد رومن فیلیپف پس از مرگش در حین خدمت بالاترین مدال رشادت در روسیه را دریافت خواهد کرد. گفته می‌شود فیلیپف یکی از بهترین خلبانان روسیه بود. به نوشته المانیتور تا پیش از این جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه دستور داشتند که با ارتفاع بالای ١٦ هزار پا پرواز کنند تا شبه‌نظامیان با استفاده از ضدهوایی‌های دوشی نتوانند آنها را هدف بگیرند. مشخص نیست این جنگنده چرا در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد که توسط موشک ضدهوایی میان‌برد هدف قرار گرفته است.

**ادامه اتهام‌زنی شیمیایی روسیه و امریکا در شورای امنیت
دوشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای را برای بررسی اتهام حملات شیمیایی در سوریه برگزار کرد که این جلسه مانند تمامی جلسه‌های اخیر شورای امنیت به محل حمله و اتهام‌زنی روسیه و امریکا به یکدیگر تبدیل شد. در شرایطی که نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل، دولت روسیه را به ایجاد سپر برای دفاع از دولت بشار اسد متهم می‌کرد، واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، امریکا و بریتانیا را به دروغ‌گویی متهم کرد.

نماینده روسیه در این جلسه که برای بررسی تشکیل یک کمیته جدید برای رسیدگی به مسوولیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه تشکیل شده‌بود، اعلام کرد که کمیته مشترک تحقیقات مشهور به JIM که قبلا مسوولیت این کار را بر عهده داشت، یک فرآیند «مضحک» را طی کرده‌بود و باید یک کمیته بی‌طرف برای تعیین مسوولان حملات شیمیایی تشکیل شود.

روسیه تاکید کرد که دولت بشار اسد تاکنون با سازمان بین‌المللی منع سلاح شیمیایی برای از بین بردن کلیه سلاح‌های شیمیایی‌اش همکاری کرده است. در برابر نماینده امریکا دولت بشار اسد را به استفاده مستمر از سلاح‌های شیمیایی متهم کرد و گفت که دمشق باید استفاده از این سلاح‌ها را فورا متوقف کند.

اضافه‌ كردن نظر


تصاویر هفتگی منتخب عکاسان هوانوردی

11.jpg

تصاویر هفتگی سوانح هوایی

N5224J-1_0.jpg

تبلیغات

کانال تلگرام

 


 

 


آخرین مقالات

آخرین سانحه هوایی مرگبار در جهان

شرح سانحه:
شرح سانحه:
  دوشنبه 07 آبان 1397 در اندونزی سانحه بوئینگ 737 شرکت Lion Air با 188 کشته ...

آخرین وضعیت سفارش هواپیماها

جدول فروش هواپیماها
جدول فروش هواپیماها
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به 1 اسفند 1396   ...

نظرسنجی

تحلیل شما از علت سقوط هواپیمای ATR-72 آسمان چیست؟

هرگونه استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر نام www.Takeoff.ir مجاز می باشد
Copyright © 2006-2018 Takeoff.ir. All Rights Reserved

 

Code Center