روسیه و غرب به سمت جنگ سرد جدید حرکت می کنند

شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 21:40

تنش در روابط روسیه با غرب با توجه به گسترده تر شدن رزمایش های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین احتمال خروج آمریکا از پیمان موشک های میان برد بیش از گذشته افزایش یافته است.

دو هفته پیش ودو روز قبل از سفر 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی کاخ سفید به روسیه، 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد تا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد با روسیه خارج شود.
نتایج سفر مشاور امنیت ملی ترامپ به روسیه ازجمله مذاکرات وی با پوتین، نشانگر این واقعیت بود که روسیه و آمریکا در مسائل موشکی اختلافات عمیقی دارند و مسکو سعی دارد بدون ورود به رقابت تسلیحاتی در وضعیت جدید ژئوپلیتیکی جهان امنیت راهبردی و منافعش را تامین کند.
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا که روس ها از وی به عنوان سردسته کرکس های آمریکا (جناح جنگ طلب در دستگاه حکومت آمریکا) یاد می کنند، در مسکو اظهاراتی بیان کرد که از آن می توان تصمیم آمریکا برای گسترش زرادخانه موشکی آمریکا در سال های آینده را نتیجه گیری کرد.

** افزایش تنش ها با بزرگترین رزمایش ناتو در نزدیکی روسیه
اختلافات روسیه و آمریکا و اظهارنظر های مقامات دو کشور و تهدید اروپا از سوری روس ها مبنی بر خروج احتمالی مسکو از پیمان موشکی ادامه داشت که ناتو بزرگترین رزمایش خود از زمان جنگ سرد را با عنوان 'تریدنت جونچر-2018' را در نروژ و با حضور نظامیان 31 کشور عضو کلید زد.
این رزمایش در منطقه ای میان دریای بالتیک تا کشور ایسلند برگزار شد و حدود 50 هزار نیرو، 250 هواپیما و 10 هزار تانک، کامیون و خودرو در آن حضور داشتند.
وزارت امور خارجه روسیه با آغاز این رزمایش در بیانیه ای اعلام کرد که رزمایش ناتو علیه مسکو برنامه ریزی و به اجرا درآمده است.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده است: رزمایش ناتو در خاک نروژ، دریای بالتیک و بخش شمالی اقیانوس اطلس آغاز شد و در آن نیروهای کشورهای عضو ناتو و کشورهای شریک این سازمان شامل فنلاند و سوئد اقدامات دفاعی و مهم تر از آن عملیات تهاجمی در خشکی، دریای و هوا و نیز فضای سایبری تمرین می کنند.
در بیانیه گفته شد: به رغم تلاش های مقام های ناتو و کشورهای عضو آن برای اینکه چنین تحرکاتی صرفا اقدام دفاعی قلمداد شود اما بدیهی است که این رزمایش تهاجمی و ضدروسی است.
وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه آورد: در واقع در چارچوب رزمایش تریدنت جونچر-2018 آخرین طراحی های کارشناسان نظامی ناتو برای بازداشتن نظامی روسیه در شرایط آب و هوایی مشابه با روسیه به اجرا درآمد.
در ادامه این بیانیه گفته شد: اطلاعاتی که طرف مقابل در شورای روسیه-ناتو و در کنفرانس مطبوعاتی سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین در اختیار ما قرار داده است، نگرانی ها را برطرف نمی کند؛ بویژه اینکه شمار نیروهای شرکت کننده در این رزمایش به 50 هزار نفر افزایش یافته است و ناو هواپیمابر اتمی و گروه ضربتی نیروی دریایی آمریکا نیز در آن شرکت دارد و برخی از بخش های این رزمایش در 200 کیلومتری روسیه در حال برگزاری است.
اما این پایان اعتراض روسیه به برگزاری چنین رزمایشی از سوی ناتو نبود و صدای وزیر دفاع روسیه نیز درآمد.
'سرگئی شایگو' وزیر دفاع روسیه با انتقاد از افزایش تحرکات نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه، آن را یادآور دوران جنگ سرد خواند و گفت: فعالیت های ناتو و رزمایش های این سازمان در نزدیکی مرزهای روسیه به شکل بی سابقه ای افزایش یافته است.
شایگو خاطرنشان کرد: سیاست ناتو بر تشدید حضور نظامی اعضای این سازمان در شرق (مناطق شرق اروپا و کشورهای همسایه روسیه) متمرکز شده است و تنها در سال جاری هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه بیش از 120 بار برای رهگیری هواپیماهای نقض کننده مرزهای هوایی روسیه به پرواز درآمدند.
وی افزود: ناتو عمدا مناطقی نزدیک روسیه را برای برگزاری رزمایش انتخاب می کند.
با توجه به تحرکات دو طرف و هشدارهای پی در پی مقامات روسیه به نظر می رسد جهان شاهد دوره جدیدی از رقابت، تنش، و کشمکش‌ های سیاسی و ژئوپلیتیکی بین روسیه در شرق و آمریکا و اروپا در غرب است که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جنگ سرد نام داشت.

اضافه‌ كردن نظر


تصاویر هفتگی منتخب عکاسان هوانوردی

14.jpg

تصاویر هفتگی سوانح هوایی

N413LL-1.jpg

تبلیغات

کانال تلگرام

 


 

 


آخرین مقالات

آخرین سانحه هوایی مرگبار در جهان

شرح سانحه:
شرح سانحه:
  دوشنبه 07 آبان 1397 در اندونزی سانحه بوئینگ 737 شرکت Lion Air با 188 کشته ...

آخرین وضعیت سفارش هواپیماها

جدول فروش هواپیماها
جدول فروش هواپیماها
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به 1 اسفند 1396   ...

نظرسنجی

تحلیل شما از علت سقوط هواپیمای ATR-72 آسمان چیست؟

هرگونه استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر نام www.Takeoff.ir مجاز می باشد
Copyright © 2006-2018 Takeoff.ir. All Rights Reserved

 

Code Center