ارتقای توان نظامی؛ ضامن اقتدار ایران و حافظ ثبات در منطقه

شنبه, 01 مهر 1396 ساعت 14:17

رژه

(تیک آف - Takeoff.ir) - نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هشت سال جنگ تحمیلی با وجود تحریم های گسترده قدرت های دنیا توانستند با بهره گیری از امکانات موجود و توان نیروهای خلاق و متخصص داخلی، ضمن تامین نیازمندی های رزمندگان در میدان نبرد، ساختار مستحکم و برجسته ای را برای صنعت دفاعی کشور ایجاد کنند.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پس از پایان جنگ تحمیلی وظیفه طراحی، ساخت، تولید و خرید نیازمندی های نیروهای مسلح را بر عهده گرفت و بدین ترتیب رشد و توسعه صنعتی در صنایع دفاع در زمینه تولید محصولات دفاعی شامل تسلیحات و تجهیزات زرهی، دریایی، شیمیایی، موشکی، خودرویی، هوایی و الکترونیک رونق فزاینده ای پیدا کرد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا همزمان با دومین روز از هفته دفاع مقدس و به منظور واکاوی توان دفاعی و نظامی کشور؛ شماری از دستاوردهای نظامی نیروهای مسلح را بررسی کرده است.

**نسل جدید موشک‌های کروز ایران
این موشک‌ها نسبت به موشک‌های کروز قبلی، دارای برد بلندتری هستند و در سقف پروازی و ارتفاع مشخص از سطح به هدف برنامه‌ریزی شده برخورد کرده و با یک برنامه‌ریزی دقیق، سریع و برق آسا دشمن را آماج خود قرار می دهند.

**هواپیمای جدید گشت دریایی
این هواپیماها با توانایی بالای پروازی و با دارا بودن زیر سیستم های اپتیکی و راداری، هدف های موردنظر را تعقیب و برای گشت شناسایی در منطقه استفاده می شود. از دیگر خصوصیت های آن می توان به قابلیت بار ریزی، مهمات ریزی و شناسایی بهتر اشاره کرد که تمام ویژگی های یک هواپیمای مدرن گشت دریایی را دربرمی گیرد.

**مهمات هوشمند بصیر
مهمات هوشمند بصیر به صورت لیزری هدایت شده و برای نخستین بار در کشور به وسیله متخصصان زبده و کارآمد سازمان صنایع دفاع طراحی و ساخته شده است و این توان را دارد تا هدف های ثابت و متحرک مانند پل ها، تانک ها، ادوات جنگی مرکزهای فرماندهی را با دقت بسیار بالا هدف قرار دهد و منهدم کند. سیستم لیزری این اسلحه قادر است تا هدف های موردنظر را کشف، شناسایی، موقعیت یابی و مسافت‌یابی کند. درگیری در منطقه های کوهستانی، خاکریزها، پناهگاه‌های مستحکم‌ و پدافند دشمن، هدف های متحرک و ‌نزدیک از دیگر ویژگی‌های این مهمات است.

**سامانه موشک کروز دریایی ظفر
این سامانه صد در صد بومی، موشکی ضدکشتی، کوتاه برد و راداری به شمار می رود که می تواند هدف های کوچک و متوسط را با دقت بسیار بالا هدف قرار دهد و منهدم کند. این موشک قابلیت نصب را بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو دارد و وزن کم، قابلیت ضد جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب زیاد از ویژگی سامانه موشک کروز ظفر محسوب می شود.

**سامانه ضدزره دهلاویه
این موشک به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های ضدزره، قابلیت استفاده برای هدف های دریایی و هوایی در ارتفاع پایین را دارا و به منظور انهدام انواع تانک‌های پیشرفته مجهز به زره واکنشگر طراحی شده است و این سامانه قدرت مقاومت را با بهره‌برداری از هدایت خاص در برابر انواع جنگ‌های الکترونیکی دشمن دارد.

**نسل چهارم موشک فاتح 110
این موشک با قابلیت نقطه‌زنی با برد بیش از 300 کیلومتر با استفاده از روش‌های هدایتی نوین و سیستم نقطه زنی بر روی موشک نصب، توانایی اصابت به هدف را بدون انحراف دارد و قادر خواهد بود تا هدف های زمینی و دریایی، نقطه های تجمع دشمن، مرکزهای فرماندهی، سایت‌های موشکی، زاغه‌های مهمات، رادراها و سایر هدف ها را به صورت نقطه‌ای هدف قرار داده و منهدم کند.

** خودرو زرهی طلاییه
خودرو زرهی طلاییه با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله تحرک و چابکی، سادگی طرح و سهولت اپراتوری، قابلیت استقرار جنگ افزار و سیستم تعلیق مستقل برای هر چرخ، دریچه‌های تیربار در طرفین خودرو، سرعت و قدرت مناسب می تواند در تحرک عملیاتی نیروهای مسلح نقش موثری ایفا کند.

** خودرو زرهی شنی دار فوق سبک هویزه
این خودرو زرهی با وزن کم، نگهداری ساده، امکان نصب سلاح و تجهیزات مختلف و قابلیت به کارگیری سریع و راحت قابلیت بهره برداری در ماموریت‌های مختلف نیروهای مسلح را دارا است.

**سامانه توپ ضد هوایی سعیر
این سامانه برای پوشش هوایی توپخانه ای در ارتفاع پست و متوسط گزینه بسیار خوبی قلمداد می شود و در سازمان صنایع دفاع به صورت بومی طراحی و به تولید انبوه رسیده و سیستم عملیاتی این سامانه به گونه ای طراحی شده است که با مجموعه راداری و اپتیکی هدف را رهگیری و به صورت خودکار شلیک می کند. این سیستم در مقایسه با سامانه های مشابه قادر به انهدام هدف های مورد نظر با ضریب اطمینان بسیار بالاتری است.

**راکت ضدزره
این راکت 73 میلی متری یکی از انواع راکت‌های ضدزره به شمار می رود که برای انهدام تانک ها، نفربرها، خودروهای سبک زرهی، محل تجمع نیروهای دشمن، انبارهای مهمات و استحکامات دشمن طراحی شده است به علت سبکی، راحتی در به کارگیری و سرعت و دقت در اصابت بالا، این سلاح نقش مهمی در رزم‌های دور و نزدیک و جنگ‌های منظم و نامنظم برای انهدام هدف ها ایفا می کند.

**موشک‌های زمین به هوای شلمچه
سرعت بالا، قابلیت درگیری موثر با هدف های هوایی، مقاومت در برابر جنگ الکترونیک و مجهز بودن به فناوری های روز دنیا از ویژگی های موشک میان برد شلمچه محسوب می شود. تمامی اجزای این موشک به صورت بومی و با تکیه بر توان داخلی به تولید انبوه رسیده است.

**سامانه موشکی ساحل به دریا
متحرک بودن سکوهای پرتاب که می تواند شعاع وسیعی از ساحل را در معرض کنترل و تسلط قرار دهد از ویژگی های این سامانه های موشکی است. افزایش انعطاف پذیری، بالا رفتن ضریب امنیتی برای نیروهای عمل کننده خودی، شناسایی هدف های بزرگ و کوچک دریایی و انهدام همزمان آنها در فاصله های دور و نزدیک و در سریع ترین زمان ممکن از دیگر قابلیت های این سامانه موشکی محسوب می شود.

**موشک کروز دریایی قادر
این موشک با برد حدود 200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می تواند هدف های دریایی و ساحلی دشمن را منهدم کند. پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن کم، دقت عمل در انهدام هدف از ویژگی های آن به شمار می رود. موشک قادر قابلیت شلیک از ساحل و از روی شناور با کلاس های گوناگون را دارا است و با تجهیز نیروی دریایی سپاه و ارتش به این موشک پیشرفته توان عملیاتی این نیروها به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

اضافه‌ كردن نظر


تصاویر هفتگی منتخب عکاسان هوانوردی

5.jpg

تصاویر هفتگی سوانح هوایی

PK-LQP-1.jpg

تبلیغات

کانال تلگرام

 


 

 


آخرین مقالات

آخرین سانحه هوایی مرگبار در جهان

شرح سانحه:
شرح سانحه:
  دوشنبه 07 آبان 1397 در اندونزی سانحه بوئینگ 737 شرکت Lion Air با 188 کشته ...

آخرین وضعیت سفارش هواپیماها

جدول فروش هواپیماها
جدول فروش هواپیماها
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به 1 اسفند 1396   ...

نظرسنجی

تحلیل شما از علت سقوط هواپیمای ATR-72 آسمان چیست؟

هرگونه استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر نام www.Takeoff.ir مجاز می باشد
Copyright © 2006-2018 Takeoff.ir. All Rights Reserved

 

Code Center