ارسال اطلاعات جدید از مریخ نورد ناسا

دوشنبه, 27 شهریور 1391 ساعت 15:45

(تیک آف - Takeoff.ir) مريخ‌نورد ناسا تصاويري از اشكال كروي عجيب و غريب در نزديكي لبه غربي دهانه انديور به زمين مخابره كرده است.

به گزارش ايسنا، اين اشكال كروي تفاوت چشمگيري با گوي‌هاي غني از آهن با نام مستعار «بلوبري» دارند كه مريخ نورد «فرصت» سال 2004 در نزديكي محل فرود و در مناطق مختلف مريخ شناسايي كرده است.

تجزيه و تحليل‌هاي اوليه در آزمايشگاه پيشرانه جت ناسا (JPL) نشان مي‌دهد كه اين اجسام كروي به قطر سه ميلي‌متر مانند گوي‌هاي «بلوبري» حاوي آهن نيستند.

«استيو اسكويرز» از محققان دانشگاه كورنل و سرپرست مأموريت مريخ نورد تأكيد مي‌كند: اين داده‌ها عجيب‌ترين تصاويري است كه در طول هشت سال حضور «فرصت» در سياره سرخ بدست آمده است.

به گفته «اسكويرز» در نگاه اول اين اشكال كروي شباهت زيادي با «بلوبري ها» دارند، اما ماهيت آنها كاملا متفاوت است و تاكنون تجمع انبوهي از آنها در هيچ منطقه ديگري از مريخ ديده نشده است.

گوي‌هاي بلوبري كه در مناطق مختلف سياره سرخ ديده شده‌اند، در اثر فعاليت آب هاي معدني درون سنگ ها شكل گرفته‌اند كه نشانه اي از محيط مرطوب در مريخ باستاني است.

این مریخ نورد با استفاده از يك تصويرساز ميكروسكوپي كه در بازويش تعبيه شده است، در حال تحقيق و بررسي دقيق منطقه Kirkwood در لبه غربي دهانه انديور است و محققان براي بررسي تركيب و ماهيت اين اشكال از ابزاري به نام «طيف سنج اشعه ايكس ذره آلفا» بر روي بازوي این کاوشگر استفاده مي كنند.

اضافه‌ كردن نظر


تصاویر روز (برگزیده عکاسان هوانوردی)

8.jpg

تبلیغات

کانال تلگرام

 


 

 


آخرین مقالات

آخرین سانحه هوایی مرگبار در جهان

شرح سانحه:
شرح سانحه:
  چهارشنبه 24 آبان 1396 در روسیه سقوط هواپیمای Let 410 با 6 کشته. ...

آخرین وضعیت سفارش هواپیماها

جدول فروش هواپیماها
جدول فروش هواپیماها
بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به 1 اسفند 1396   ...

نظرسنجی

تحلیل شما از علت سقوط هواپیمای ATR-72 آسمان چیست؟

هرگونه استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر نام www.Takeoff.ir مجاز می باشد
Copyright © 2006-2017 Takeoff.ir. All Rights Reserved

 

Code Center